در اینجا آخرین اخبار مربوط به برجام را می توانید دنبال کنید.
ویژه نامه برجام
نسخه چاپي
تاريخ: ۱۷:۰۰:۱۴ ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: طرحی که امروز در مجلس مطرح شد این بود که این برجام را مشروط بپذیریم و دولت باید در اجرای برجام موارد آورده شده در طرح را نیز رعایت کند و هر سه دیدگاه طرح های خود را در صحن علنی ارائه خواهند داد.


گزارش کمیسیون برجام منصفانه و غیر جناحی بود/ تغییر نقاط خاکستری به نفع دولت در گزارش کمیسیون برجام
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه گزارش کمیسیون برجام موارد خاکستری را سفید و به نفع دولت مورد توجه قرار داده است، گفت: مجلس طبق آنچه مقام معظم رهبری فرمودند «اگر قرار است تحریم‌ها لغو نشود معامله‌ای هم در کار نخواهد بود» ماده‌ واحده‌ای را تصویب کنند.


متن کامل گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس
علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، گزارش نهایی این کمیسیون را پس از حدود ۴۰ روز تحقیق و ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ به عنوان سند کارشناسی قوه مقننه به صحن علنی مجلس فرستاد.


متن برجام با اصل استقلال و قاعده نفی سبیل همخوانی ندارد
جمعي از دانشجويان بسيج علمي استان كردستان در نامه‌اي به نمايندگان مجلس اعلام کردند: با مکانیزم‌های در نظر گرفته شده در برجام، کشورهای ۵+۱ تسلط اطلاعاتی بر فعالیت‌های مختلف فنی و اقتصادی ایران خواهند داشت و این مسئله با اصل استقلال و نیز قاعده نفی سبیل همخوانی ندارد.
 
مشروح سخنان دکتر سعید جلیلی در کمیسیون برجام مجلس پیرامون تحریم ها به همراه پاورپوینت های ارائه شده توسط تیم مذاکره کننده سابق هسته ای کشورمان به صورت جزوه منتشر شد.
 
مدیر مسئول روزنامه کیهان با بیان اینکه نفوذ در حقیقت ورود پنهان برای تخریب است گفت:‌ نظام سلطه براندازی ما را به عنوان هدف استراتژیک دنبال می‌کند.

۱۵ فایده مهم کمیسیون ویژه برجام برای فرهنگ سیاسی
تشکیل شدن کمیسیون ویژه برجام (هر چند بسیار دیر هنگام)، پخش تلویزیونی آن و باز شدن روزنه‌ای برای بیان واقعیات برجام، اتفاق خاص و مثبتی است. این اتفاق (برجام و همه‌ی اتفاقات حول آن) در جمهوری اسلامی بسیار نادر است و به همین دلیل این کمیسیون حائز اهمیتی استراتژیک و راهبردی در تاریخ ایران است.

پوستر ۲۸ سوال مهم درباره سرنوشت تحریم‌ها در برجام

مستند «برجام» قسمت چهارم، بازرسی ها
مستند «برجام» این قسمت به بررسی شرایط و وضعیت بازرسی ها در توافق وین می پردازد

مستند «برجام» قسمت سوم، سیاست خارجی
 در این مستند پیامدهای برجام بر سیاست خارجی ایران را بیان می کنند.

مستند «برجام» قسمت دوم، پیامدهای اقتصادی
در این قسمت پیامدهای اقتصادی اجرای برجام مورد بررسی قرار میگیرد.
 
عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور با تأکید بر اینکه مطالبه اصلی جنبش دانشجویی بررسی دقیق توافق هسته‌ای در کمیسیون برجام مجلس است، گفت: نمایندگان با ایفای نقش تاریخی خود با بررسی دقیق برجام راه نفوذ دشمن را ببندند.
 
رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس گفت:بنا ندارم درباره مسائل محرمانه میان ایران و آژانس از آمانو سؤال کنم؛ تصمیم دارم این سؤال را از آقای صالحی بپرسم که از ایشان درخواست کرده‌ایم این اسناد را به مجلس بیاورند.
 
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس گفت: در سه جلسه این هفته نشست این کمیسیون به تهیه و تنظیم گزارش برجام می‌پردازیم.

مستند برجام-تحریم ها
مستند کوتاه برجام که توسط شبکه یک سیما تهیه و پخش شد به موضوع تحریم‌ها و لغو آن‌ها پس از انجام توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ پرداخته است.
 
در مورد راکتور آب سنگین اراک باید با دقت بیشتری صحبت کرد. وقتی قرار است برای اعمال یک دیدگاه خاص در جهت تعطیلی این راکتور اقدام شود، افرادی هم مامور می شوند پیش قدم شوند و حتی از شرف و آبروی خود نیز هزینه کنند تا آن اقدام را توجیه نمایند.
 
عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: جمع‌بندی نظرات پیرامون بررسی برجام در کمیسیون ویژه به احتمال بسیار تا دهم مهر به صحن علنی ارائه خواهد شد.
 
جمعي از دانشجويان بسيج علمي استان كردستان در نامه‌اي به نمايندگان مجلس اعلام کردند: با مکانیزم‌های در نظر گرفته شده در برجام، کشورهای ۵+۱ تسلط اطلاعاتی بر فعالیت‌های مختلف فنی و اقتصادی ایران خواهند داشت و این مسئله با اصل استقلال و نیز قاعده نفی سبیل همخوانی ندارد.
 
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از سفر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خبر داد

مستند کلاهک موشکی
از حدود دو سال گذشته مقامات آمریکایی برنامه موشک‌های بالستیک ایران را یکی از موضوعات مذاکرات و جزئی از برنامه راه حل جامع اقدام مشترک برشمردند. بند موشکی قطعنامه 2231 نتیجه اصلی تصمیم‌گیری مذاکره‌کنندگان دو طرف در این خصوص بوده است. مسئولان ایرانی همواره گفته‌اند که این بند شامل موشک‌های ایران نخواهد شد و صنایع موشکی می‌توانند بدون نگرانی به کار خود ادامه دهند؛ اما آیا ماجرا واقعا همین گونه است؟
مستند «کلاه-ک موشکی» با جست‌وجو در مورد ابعاد این قضیه و گفت‌وگو با کارشناسان موشکی و دفاعی، خطرات و نگرانی‌های زیادی را که این قطعنامه متوجه برنامه موشکی دوربرد ایران خواهد کرد، به نمایش گذاشته است.
 
در برجام در هیچ کدام از بندهای مربوط به تحریم‌های آمریکا و تعهدات آن کشور در برداشتن تحریم‌ها، اشاره به تحریم U-Turn دلار نشده است. در نتیجه این تحریم پابرجا خواهد بود. این نکته را آدام ژوبین که جانشین دیوید کوهن در اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری شده است و نیز کنت کاتزمن در گزارش مرکز تحقیقات کنگره مورد تاکید قرار می‌دهند.
 
رئیس کمیسیون ویژه برجام طی نامه‌های جداگانه‌ای به رؤسای قوای سه‌گانه، خواستار برگزاری جلسه مشترک این کمیسیون با سران 3 قوه برای بررسی توافق هسته‌ای شد.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان می‌گوید که توافق هسته‌ای به نفع جمهوری اسلامی ایران نیست و مایل است که این سند در ایران تصویب نشود.
 
سناتور جمهوری‌خواه و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رهبر اکثریت مجلس سنا و رئیس مجلس نمایندگان فرآیندی سه‌مرحله‌ای را برای جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه ایران پیشنهاد کرد.
 
در نامه 70 مسئول علمی بسیج دانشجویی خواهران به رئیس رسانه ملی آمده است: حتی با فرض ایجاد تعاملات جهانی، شرکت‌های داخلی نوپای تولیدکننده محصولات بومی کم کم منزوی و سرمایه‌ها به خارج از کشور سرازیر و واردات افزایش می‌یابد.
 
 یکشنبه هفته جاری، آقایان عراقچی و تخت‌روانچی با حضور در کمیسیون بررسی برجام مجلس، به برخی سوالات حقوقی نمایندگان پیرامون برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پاسخ گفتند. با توجه به اهمیت ثبت دقیق این جلسات، و به منظور دسترسی بهتر پژوهشگران و علاقمندان به متن کامل این بررسی‌ها، سایت «یک بیست» اقدام به پیاده‌سازی و انتشار متن مشروح این جلسه نموده است.
 
کشنبه هفته‌ی گذشته (۱۵ شهریور)، آقایان عراقچی و تخت‌روانچی با حضور در کمیسیون ویژه‌ی برجام در مجلس، به برخی سؤالات حقوقی نمایندگان پیرامون برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پاسخ گفتند.