رییس اتاق بازرگانی مشترک بازرگانی ایران و روسیه معتقد است که پایین آمدن ارزش روبل تنها مشکل مبادلات تجاری ایران و روسیه نیست بلکه نوسانات ریال هم در صادرات کالاهای روسیه به ایران تاثیر منفی می‌گذارد.
پیمان پولی راهکار بهبود مبادلات مالی بین ایران و روسیه
نسخه چاپي
تاريخ: ۱۱:۵۹:۰۰ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره آخرین وضعیت صادرات ایران به روسیه گفت: صادرات به روسیه متوقف نشده و در حال انجام است اما ارزش پول روسیه (روبل) تنزل کرده است و طرف روس باید پول قراردادهایی که بسته شده را بیمه کند و آن را پوشش دهد.

وی افزود: البته این اقدام زمان‌براست و حدود یک ماه به طول می‌انجامد. با این حال صادرکنندگانی که با دلار و یورو کالاهایشان را به روسیه صادر می‌کنند مشکلی ندارند و کارشان در حال انجام است و فقط صادرکنندگانی که به امانت کالایشان به روسیه می‌فرستند تا به روبل صادرات‌شان انجام شود، مقداری با مشکل روبرو هستند.

به گفته عسگراولادی، مشکل فقط پایین آمدن ارزش روبل نیست، بلکه اشکال در ریال ایران هم وجود دارد. زمانی که روس‌ها کالاهایشان را به ایران می‌فروشند ریال ما هم مدام در حال تغییر است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه درباره آخرین وضعیت پیمان پولی میان ایران و روسیه گفت: پیمان پولی بین ایران و روسیه هنوز عملی نشده است و به دنبال این هستیم که این پیمان اجرایی شود و به نتیجه برسد تا معاملات بر اساس روبل و ریال انجام شود.